Spelet kring Grekland fortsätter med svindlande insatser. Om tre veckor uppges pengarna vara helt slut om inte nya pengar trillar in i Aten. Premiärminister Tsipras har lovat en detaljerad lista med reformer i utbyte mot en delbetalning av krislån. Problemet var bara att den första listan fick tummen ned och nu väntar Europa på en ny lista senast måndag.
Kathimerini skriver att listan väntas bli en blandning av Syrizas löften i samband med valet, men också gå långivarna till mötes på en rad frågor. Däremot blir det ingen höjning av pensionsåldern eller något annat som skulle påverka plånboken hos de grekiska väljarna. Det återstår att se hur det landar hos eurogruppen som står för stora delar av notan, där det finns länder som har högerregeringar som gått genom stålbad och som inte vill uppmuntra sin vänsteropposition (Spanien) men också länder som inte förstår varför de ska vara med och betala för att grekerna ska ha en högre levnadsstandard än de själva (som de baltiska).
Den grekiska osäkerheten har gjort att ekonomin halkat efter igen, recessionen är tillbaka efter fjolårets återhämtning (om än blygsamt). Enligt the Economist har nu prognosen för årstillväxten nästan halverats, från 2,9 procent till ca 1,5 procent. Arbetslösheten stiger också. Det grekiska nyvalet som orsakades av att man inte lyckades välja president i december har lett till att Greklands framtid i euron ifrågasätts.
Valet av Syriza har gjort att många greker har tagit ut sina pengar från bankerna och en uppskattning är att omkring 10 miljarder euro numera ligger i madrasserna med 15 miljarder euro har förts ut ur landet sedan valet. Den cypriotiska erfarenheten har lärt grekerna att inte lita på bankerna.
Samtidigt tycks både Tsipras och grekiska folkets kalkyl vara att Europa inte kommer att låta Grekland falla ur Euron. För att hålla trycket uppe flörtar Greklands regering med Ryssland. Samtidigt är varje ny tur med Grekland ett steg närmare Grexit eller Grexident, att måttet blir rågat för tyska väljare och regeringarna i Madrid, Tallinn, Riga och Vilnius. Tsipras spelar högt, så frågan är vad som händer när korten synas.
Tsipras förtroendesiffror ligger fortfarande högt, ca 60 procent. Samtidigt kan det jämföras med de 80 procent som hade förtroende för Tsipras. Men det lär fortsätta falla. Kanske redan på måndag beroende på vad listan innehåller, och vad reaktionen blir på listan.
(PO)
Pingback: Medieuppgifter: Tummen ned för Tsipras lista | EUbloggen
Pingback: Grekland: Nya listan & är pengarna slut om fem dagar? | EUbloggen